Concursul international de Hip Hop si Break Dance Bounce 2013

         Avem placerea sa va prezentam a V -a editie aconcursul international de Hip Hop si Break Dance Bounce 2013 organizat de Clubul de dans Crazy Dancers cu sustinerea primariei si a Centrului Cultural GM. Zamfirescu. Concursul de dans va fi organizat in data de 20.04.2013 la Casa de Cultura a Sindicatelor, unde se va face si intrunirea de coregrafi inainte de concurs. Dansatorii au posibilitatea sa se inscrie la diferite categorii, se va putea participa la solo, duo si crew, participantii impartindu-se pe diferite categorii de varsta. In fiecare an au participat numerosi dansatori atat din Romania cat si din tarile vecine, concursul avand un mare succes de fiecare data.

Regulament general

 

 

Data concursului: 20.04.2013

Locul concursului: Casa de Cultura a Sindicatelor - Satu Mare – Romania

Taxa de participare: 15lei/dansator/categorie ce se va achita in data de 20.04.2013 la intrunirea coreografilor ce va avea loc la Casa de Cultura a Sindicatelor la ora 12:00.

Data limita de inscriere: 07.04.2013

Program: la 12:00 – intalnirea coreografilor

               - la 14:00 – concursul solo, duo, crew, premiere.

Bilet de intrare la concurs: 12lei (biletele se vor putea achizitiona la fata locului in zilele respective, cu 30 de min inainte de inceperea concursului)

 

Premii: - toti participantii vor primi diploma

             - castigatorii fiecarei categorii (locul I), vor primi cupe si premii

Juriul: va avea in componenta membrii nationali si internationali.

De stiut – pentru toti:

-  concurentii si coreografii (1 coreograf sau coordonator/echipa) vor avea intrare gratuita pe baza bratarilor ce se vor primi la inscriere

-   juriul va fi compus din dansatori internationali

-   transportul, cazarea si masa participantilor vor fi suportate de acestea.

-   buna desfasurare a concursului va fi asigurata de paza

-   organizatorii asigura asistenta medical ape perioada concursului

-   organizatorii nu isi asuma responsabilitatea pentru eventualele accidente survenite in timpul competitiei, daca acesta nu este cauzata de un factor organizatoric, acesta intrand in sarcina coordonatorilor/coreografilor

-  consumul bauturilor alcoolice in perioada concursului duce la descalificarea trupei

-  trupa trebuie sa fie insotita de un coreograf, coordonator sau sa aiba un reprezentant care va tine legatura cu organizatorii pentru o buna si cursiva desfasurare a concursului

-  nu este admis inscriptionarea numelor trupelor pe costumatie, banner,decor,accesorii, precum nici introducerea numelui trupei in mixaj sau orice alta metoda, in timpul concursului – acesta duce la descalificarea trupei. Trupele, in timpul evolutiei pe scena sunt anonimi, identificandu-se doar prin numarul codului.

- este interzis a se folosi piese care instiga la revolta, ura, rasism, discriminare, violenta precum si scene obscene

- se pot folosi accesorii in coregrafii, doar sa nu produca distrugeri in sala (apa, foc,etc.) si sa se pastreze curatenia pe portiunea de dans (si in sala) pentru a nu impiedica evolutia urmatoarei trupe

- la categoria hip hop, reprezentantii trupelor sunt sfatuiti sa aiba asupra lor 2 CD-uri cu mixajele trupelor (1 pentru DJ si 1 pentru rezerva)

- concursul se va desfasura doar la lumina alba (intuneric, efecte de lumini, fum,etc. nu vor fi asigurate)

 

Momentele subiectului :

A. - EXPOZITIUNEA    

   ☻– se va trimite prin email invitatia, regulamentul concursului si fisa de inscriere. Acestea sunt rugati sa completeze fisa de inscriere si sa-l trimita inapoi organizatorilor. Organizatorii vor da un numar cod trupei (numar cod dupa care se va face intrarea pe scena, in ordinea crescatoare) si vor trimite fisa de inscriere cu numarul codului participantilor. In acest moment trupa este inscrisa la concurs.

    ☻ - fisele de inscriere vor contine o declaratie referitoare la starea de sanatate a concurentilor si la varsta acestora, declaratie ce va fi semnata de coordonatorii sau coreografii echipelor. Coreografii sunt rugati sa aiba asupra lor copiile sau originalul actelor de identitate a dansatorilor (certificatul de nastere sau cartea de identitate), care vor fi solicitate de organizatori in momentul in care se afla castigatorii, inainte de premiere. Daca aceste date nu corespund cu cele mentionate in fisele de inscriere, trupa va fi descalificata, urmand ca trupa urmatoare sa ii ieie locul (ex.: cel de pe locul II devine locul I).

    ☻ - pentru a nu avea probleme de gen “organizatorii au schimbat datele de pe fisele de inscriere”, rugam coordonatorii sa listeze fisa de inscriere , intreg completat, inclusiv codul si sa o aduca la concurs, unde, in fata organizatorilor vor semna fisa de inscriere si o vor preda acestora.

  1.  INTRIGA

☻ - la intrunirea reprezentantilor trupelor, se va preda fisa de inscriere, se va achita taxa de participare si reprezentantii vor primii codul trupei, respectiv bratarile de identificare

☻ - la aceasta intrunire, organizatorii asteapta cu interes propunerile, observatiile si nemultumirile participantilor pentru a fi discutate si cat posibil solutionate pentru o colaborare fructuoasa in viitor

  1.  DESFASURAREA ACTIUNII

     ☻– trupele vor intra in concurs, in ordinea crescatoare a codurilor. Rugam coordonatorii sa pregateasca din timp trupele pentru evolutia scenica pentru a avea o desfasurare cursive a spectacolului-concurs

          ☻ - de asemenea rugam coordonatorii la intelegere si colaborare in privinta vestiarelor si a ocuparii locurilor in sala a concurentilor (vor fi delimitate niste locuri pentru spectatori, unde rugam concurentii sa nu se aseze).

D. -  PUNCTUL CULMINANT

           ☻ - la premiere se vor anunta cele 3 locuri (III,II si I) la fiecare categorie si sunt invitati in scena acestea. Restul trupelor sunt asteptati sa ridice diplomele dupa gala de premiere.

E. - DEZNODAMANTUL

           ☻ - orice reclamatii, nelamuriri, sfaturi, discutii, sugestii sunt asteptate in urma premierei, la o mini intalnire a coordonatorilor cu juriul respective organizatorii.

                          

Informatii:

Greti Bandula – tel. 0745.870.344

email: bgm_parrotes@yahoo.com sau     crazy_dancers2005@yahoo.com     

id: bgm_parrotes sau crazy_dancers2005

site: www.crazydancers2005.blogspot.com                         

     !!!!! Important: rugam toti antrenorii, coreografii, reprezentantii trupelor, coordonatorii sa consulte cu mare atentie acest regulament. Abaterile de la regulament duc la descalificarea trupelor. !!!!

 

 


Regulament HIP HOP

 

 


  1.  Sectiunea hip hop solo:

       Categorii: A. Fete si baieti sub 7 ani

                      B. Fete:

                                      - 7-11 ani

                                      - 12-17 ani

                                      - peste 18 ani (inclusiv 18 ani)

                        C. Baieti:

                                       - 7-11 ani

                                       - 12-17 ani

                                       - peste 18 ani (inclusiv 18 ani)

 

!!!Categoriile de varsta au ca reper data (ziua, luna, anul) concursului!!!

 

- concurentii vor intra in concurs astfel:

- I parte: vor fi impartiti pe serii de 20 de dansatori (in functie de nr participantilor) care vor dansa in grup timp de 1 minut

- a II-a parte:  5 cate 5 vor iesi in fata (dupa numarul codului, in ordine crescatoare) si vor dansa timp de 1 minut pe piesele date de DJ

- a III-a parte: vor dansa toti (cei 20 din serie) in grup timp de 1 minut. Urmeaza restul seriilor.

- a IV-a parte: vor fi selectati de juriu finalistii - x concurenti (in functie de nr participantilor) care vor dansa 1 cate 1 timp de 1 minut pe piese puse de DJ.

- aV-a parte: vor dansa toti finalisti in grup 1 minut.

          Pentru a decide castigatorul, in finala, juriul va avea posibilitatea sa opteze la battle.

 

  1.  Sectiunea hip hop duo:

     Categorii:

                     - 7-11 ani

                     - 12-17 ani

                     - peste 18 ani (inclusiv 18 ani)

 

!!!Categoriile de varsta au ca reper data (ziua, luna, anul) concursului!!!

 

- concurentii vor intra in concurs astfel:

- I parte: vor fi impartiti pe serii de cate 6 perechi (in functie de nr participantilor) care vor dansa in grup timp de 1 minut

- a II-a parte: 3 cate 3 vor iesi in fata (dupa numarul codului, in ordine crescatoare) si vor dansa timp de 1 minut pe piesele date de DJ

- a III-a parte: vor dansa toti (cele 6 perechi din serie) in grup timp de 1 minut

- a IV-a parte: vor fi selectati de juriu finalistii - x perechi (in functie de nr participantilor) care vor dansa separat timp de 1 minut pe piese puse de DJ.

- a V-a parte: vor dansa toate perechile finaliste in grup 1 minut.

 

- perechile vor intra in concurs dupa numarul codului in ordine crescatoare

- 1 dansator nu are voie sa danseze in mai multe duouri dintr-o categorie (deci 1 dansator participa la max 1 duo)

 

  1.  Sectiunea hip hop crew:

- categoria de varsta: A. – sub 11 ani (inclusiv 11 ani)

                                  B. – 12-17 ani (de la 12 ani impliniti)

                                  C. – peste 18 ani (inclusiv 18 ani)

                                D. – ctg mixta (indiferent de varsta)

 

!!!Categoriile de varsta au ca reper data (ziua, luna, anul) concursului!!!

 

 

  

          !!! Sunt admise max 2 pers/trupa mai mici de varsta categoriei din care face parte trupe.

          !!! Nu este admis prezenta in trupa a nici unui dansator mai mare de varsta categoriei din care face parte trupa.

          !!! Este interzis ca 1 dansator sa danseze in mai multe trupe dintr-o categorie (A,B,C).

!!! Numarul dansatorilor din crew: minimi 5 persoane.

          !!! Durata mixajului: maxim 3 minute, depasirea duratei cu mai mult de 5 secunde duce la descalificarea trupei.

 

 

 

         

 

 

Jurizarea concursului de hip hop solo, duo, crew, battle:

 

Elemente de ce  vor tine cont membrii juriului, respective aspecte care vor fi punctate respectiv depunctate:

1. Tehnica:

          - gradul de dificultate a miscarilor

          - claritatea miscarilor

 2. Coreografia:

          - originalitate

  - creativitate

       - modul in care coregrafia se potriveste cu mixajul

       - asezarea in spatiul de dans

        - schimbari de locuri

  1. Mod de expunere:

               - expresivitate

       - sincron

       - ritmicitate

       - spectaculozitate

                    - dinamism

       - mimica fetei

  1. Mixajul: - caracter hip hop
  2. Costumatia: - caracter hip hop

 

Sunt depunctate:

        -    cantatul (imitarea) permanent in timpul dansului

-         mestecarea gumei in timpul dansului

-         costumatiile fara caracter-stil hip hop

-         aparitia elementelor de balet, gimnastica, dans de societate, dans etnic sau traditional, etc. (incercati sa pastrati stilul hip hop si in dans pe tot parcursul coreografiei, chiar daca mai apar si alte stiluri de muzica, decat cel hip hop, in mixaj pentru a “nuanta” tematica coreografica)

-         sunt admise elemente de break dar nu in numar exagerat.

 

 

Regulament BREAK DANCE

 

          Trupele participante in concurs la sectiunea break dance vor concura prin battle  sub forma piramidala. 

  1.  Sectiunea break dance solo:

     Categorii de varsta: - sub 12 ani

                                     - 12-17 ani

                                     - peste 18 ani (inclusiv 18 ani)

    

  1.  Sectiunea break dance crew:

Categoria de varsta:  A. – sub 12 ani

                                  B. – 12-17 ani

                                  C. – peste 18 ani (inclusiv 18 ani)

                                D. – ctg mixta (indiferent de varsta )

 

!!!In cazul in care nu se inscriu suficienti concurenti pentru careva dintre categoriile de varsta, organizatorii vor unii trupele, respectiv dansatorii solo la categoria unde s-au inscris mai multi (dansatorii/ trupele in cauza vor fi anuntati si discutat cu ei situatia).

 

 

Desii deocamdata nu se stie sigur de tot care vor fi membrii juriului, speram ca in viitorul apropiat sa va putem publica si numele lor, totusi ceea ce va putem spune este ca va fi format din dansatori / coregrafi nationali si internationali.

Despre partea de break dance putem sa va spunem ca se va concura prin battle sub forma piramidala, dansatorii impartindu-se pe doua categorii principale, solo si crew iar varstele se impart la dansatori sub 12 ani, intre 12 si 17, cei peste 18 ani si o categorie mixta unde nu se tine cont de varsta.

Data limita de inscriere este 04.04.2013, iar pentru cei interesati de concurs, mai jos aveti doua linkuri, unul pentru regulamentul concursuri atat pentru partea de hip hop cat si pentru break dance, iar celalalt pentru fisa de inscriere.

Noi vom fi prezenti la concurs, vom face o gramada de poze si filmari, iar dupa conurs vom face o galerie foto unde veti gasi poze si filmari din timpul evenimentului. Pe parcurs, noi va vom tine la curent cu toate noutatile, inclusiv afisul concursului.

 

     Daca totusi mai aveti nelamuriri, intrebari sau poate chiar sugestii, aveti posibilitatea sa o contactati pe Greta Bandula la numarul de telefon 0745870344 sau prin e-mail la adresa bgm_parrotes@yahoo.com