Sustine si tu !

Pentru a intelege mai bine ce inseamna ACTA si ce scop au acestia , am postat acest video de la CreativeMonkeys care va explica foarte detaliat si foarte ok ! Sustine si tu,impreuna putem invinge...

RObotziSpActa from CreativeMonkeyz on Vimeo.

      ACTA apără interesele deţinătorilor de drepturi de proprietate intelectuală şi poate impune monitorizarea conţinutului online de către companii private. Acestea pot limita formele de exprimare de pe Internet şi pot împiedica utilizarea patrimoniului cultural al societăţii, în urma sporirii sancţiunilor. Tratatul va avantaja companiile mari şi poate ridica probleme celor cu o cifră de afacere mai mică.

       Furnizorii de Internet ar putea supraveghea reţelele proprii, pentru a furniza deţinătorilor drepturilor de proprietate intelectuală date ale unor presupuşi suspecţi şi poate utiliza mecanisme de identificare a unor presupuşi infractori.

Să spunem concret: Vei merge pe stradă, iar poliţistul îţi va cere smarphone-ul la control, pentru că va avea dreptul ăsta. Te va întreba: "Dom`le, pentru cântecul ăsta ai chitanţă? Dacă nu ai, ţi-l confiscă. Aşa e trecut în lege. De asemenea, dacă mergi pe aeroport cu laptopul, cei de acolo vor avea dreptul să te controleze şi dacă găsesc lucruri să ţi-l confişte. Dacă ai un film, o poză, o melodie fără drepturi de autor tot poate fi confiscat şi suporţi rigorile legii. Daca sunteti impotriva semnati petitia aceasta : http://www.avaaz.org/en/eu_save_the_internet_spread/?fpPkGcb

 


Stop Online Piracy Act (S.O.P.A.)

Anti-Counterfeiting Trade Agreement (A.C.T.A.)