Istoria trupei Glamour

Numele : Trupa Glamour

Data nasterii : 3 septembrie 2006

Locul : Botosani

 

       

      Pretutindeni in jurul nostru auzim vorbindu-se despre dans…”te invit la dans”, “dansul iubirilor”, “dansez pentru tine”, insa putini sunt cei care stiu ca fiecare lucru isi are istoria lui si fiecare istorie o scriem dupa bunul nostru plac. Este cazul sa vorbim si despre o istorie a lumii creata de noi: o lume invaluita de pasiune, placerea de a te exprima si de a transmite ceea ce simti intru-un mod mai aparte, o lume a dansului…intr-un cuvant o lume Glamour.

      Totul a inceput intr-un orasel unde dansul abia incepea sa isi infiga ghearele in sufletele tinerilor pasionati de miscare. Un orasel unde scenele nu erau asa populate de tinere talente si unde fiecare pasea intr-un necunoscut…insa cu pasi mici am ajuns catre un univers mare.

    Istoria scrisa de noi a inceput cam asa…

In toamna anului 2006 un grup de sapte fete , mai precis : Ana , Denissa , Madalina, Irina, Catalina, Mihaela, Oana s-au hotarat sa faca ceva nou, au imbinat dansuri clasice precum tango-ul, slow fox cu miscari moderne…ceva nou care insa nu prea atragea publicul .

     In acelasi an s-a abordat un stil care prindea foarte bine la public si anume R&B si datorita acestui nou inceput s-a hotarat si un nume al trupei care reflecta(ă) tot ceea ce dorea aceasta comunicare cu publicul …era ceva GLAMOUR.

     In anul 2007 trupa s-a marit si a capatat o alta forma si o alta culoarea prin prezenta lui : Andrei (Ragazzo ), Stefan(“cel mare:D”) si Claudiu(“Pasarila”) . Trebuie sa punctam ca o data cu aceasta noua formula a inceput o noua “epoca ” Glamour care inca nu si-a scris sfarsitul.

Au avut loc multe reprezentatii la baluri, spectacole, festivaluri, concursuri. Astfel…

Anul 2007

 •  22 aprilie 2007 Concurs – faza judeteana Botosani unde am avut satisfactie sa luam locul I si astfel am mers la etapa urmatoare ce s-a desfasurat in Viseul de Sus;
 •  12- 15 iunie 2007 deplasare Viseul de Sus am luat parte la un concurs .. participand cu doua dansuri…unul R&B si cu Rock’n Roll , reprezentand Botosaniul si sfarsind prin obtinerea premiului I;
 •  25 iunie 2007 am luat parte ca dansatori si ca organizatori la Festivalul Gala Copilului Actor gazduite de Palatul Copiilor sub indrumarea domnului profesor Mihalache Alexandru ;
 •  26 octombrie 2007 am avut ocazia sa evoluam pe una din cele mai iubite scene pentru noi care ne-a adus multe succese si anume scena Teatrului Mihai Eminescu la Gala Nopti albe unde au evoluat tinere talente de pretutindeni;
 •    8 decembrie 2007 o zi marcanta care a adus locul II trupei in concursul de dans de la Lugoj;

 

Anul 2008

       A venit randul altora sa ia parte la lumea care am creat-o …si cand spunem altii spunem defapt: Ciprian(Codita), Cata(“ cea mica”), Stefanel,Belu.

Si astfel o luam de la capat ; marcam un nou inceput cu noi prietenii , cu noi dansuri si spectacole.

     Am venit cu ceva nou pe scena dansului din Botosani, un dans tematic care ilustra o lume a dansului asa cum poate fi ea vazuta de un zombie si de niste papusi coordinate de papusarul lor. De precizat este ca nu am renuntat la stilul care a dat viata trupei si anume R&B – Hip-Hop.


Cu acest nou dans am izbutit sa obtinem pe:

 •  1 iunie 2008 locul I la concursul Taramul Copilariei, Botosani;

     In fiecare an nu ni s-a simtit lipsa nici la balurile organizate atat de liceele din Botosani , cat si din alte orase precum Dorohoi.

 

 •     Balul Bobocilor Botosani;

    Pentru ca am dansat din placere si din pasiune am avut ocazia sa luam parte la unele evenimente la care nu ne-am gandit niciodata ca vom avea ocazia sa participam si mai mult de atat prin dans sa-i ajutam si pe altii; aici ne referim la :

 •    Spectacolul de Caritate din data de 10 decembrie 2008;
 •    Balul Bobocilor Dorohoi
 •  Spectacolul de Craciun dedicat tuturor copiilor care mai cred in Mos Craciun din data de 19 decembrie 2008;

Anul 2009

           Pentru ca timpul nu sta in loc si ne schimba destinele , nu a fost necrutator nici cu trupa noastra si si-a pus amprenta. Astfel ca in anul urmator unii s-au focalizat pe pregatirea pentru facultate, renuntand la dans (Ana,Catalina , Stefan, Irina ,Mihaela ).Dar cu toate aceste perioade de plecari si noi veniri am reusit sa ne pastram omogenitatea si sa facem ceea ce ne place.

    Astfel, in anul 2009 a venit un nou membru in trupa care a pasit timid si neincrezator ,dar care si-a recapatat increderea datorita prieteniilor care s-au legat si a sustinerii din partea tuturor si prin munca depusa. Asa cum s-a prezentat si el “eu sunt noul membru al trupei, Ionut” si asa cum ne place noua sa-i zicem Nutzu. Si o data cu plecarea Denissei a venit o noua membra si anume Lorena.

     Incepand cu acest an coordonatorul, in adevaratul sens al cuvantului, acestei trupe a fost Ragazzo care a reusit sa mentina echilibrul si omogenitatea trupei.

Un an plin de evenimente :

 •     Pe 26 martie 2009 am fost invitati speciali pentru prima data la emisiunea Taverna lu’ Radu de pe postul local TeleM unde am avut ocazia sa ne exprimam nu doar corporal ci si verbal, dezbatand diverse nedumeriri si pareri legate de dans;
(nu e setata bine data la aparat :D )
(nu e setata bine data la aparat :D )
 •   Pe data de 26 mai 2009 Trupa Glamour a avut ocazia sa participe la o experienta inedita alaturi de staff-ul emisiunii “Dansez pentru tine”, petrecand clipe de neuitat impreuna cu unii dintre cei mai buni coregrafi si dansatori din tara;
 •    Balul Bobocilor Botosani
 •  30 mai 2009 a avut loc concursul Boom Dance unde am luat parte la o confruntare cu trupe venite de peste tot din tara si am avut ocazia sa invatam multe si sa ne perfectionam;
 •    Balul Bobocilor Dorohoi;
 •     31 mai 2009 din nou am reusit sa luam locul I la concursul Taramul Copilariei, Botosani;
 •    Miss Preuniversitaria
 •    Pe data de 1 iunie 2009 am fost invitati sa incantam privirile celor mici cat si ale tuturor impatimitilor de dans si de frumos la un spectacol organizat in aer liber in Botosani;
 •     20 decembrie 2009- pentru a doua oara trupa Glamour a fost prezenta la emisiunea Taverna lu’ Radu de la Tele M Botosani.

Anul 2010

In anul 2010 s-a alaturat marei familii Glamour colega noastra Oana  si bunul prieten Zizzo alaturi de care am fost la evenimente precum cele din :

 

 •     Martie 2010 unde am avut o reprezentatie pe o scena improvizata in magazinul Carrefour de la Suceava;
 •    Miss Preuniversitaria 
 •    Balul Bobocilor
 •    30 mai 2010 unde am fost invitati in orasul Siret si am dansat in ploaie pentru prima data, o noua experienta :D ;
In acesta poza se pot vedea si fanii nr 1 ai trupei care la momentul actual fac parte din Glamour Jr.
In acesta poza se pot vedea si fanii nr 1 ai trupei care la momentul actual fac parte din Glamour Jr.
 •    6 iunie 2010 unde pentru a treia oara am participat la Taramul Copilariei , insa de aceasta data am obtinut doar locul II
 •   Miss Preuniversitaria                              
 • Concursul "Boom Dance" Suceava
 • Galele Dansului "Winner's Energy" - Galleria Mall Suceava

Obtinand - Locul 1 -

     Si istoria inca se scrie…urmeaza un nou bal al bobocilor la care va lua parte si Trupa Glamour, alte spectacole, alti ani in care se vor zugravi noi amintiri si noi prietenii.

      Si in acest an nu am scapat de ghinionul de a "ne parasi" inca 2 membrii ai trupei , este vorba de Mady si Coditza , 2 oameni minunati care sunt nevoiti sa plece la facultate pentru asi urma visul.Cu toate astea nu ii vom uita nici pe ei si nici pe toti cei care au facut parte din trupa Glamour , ne este dor de toti pe zi ce trece tot mai mult.Dar sa isi aminteasca toti de noi si sa nu uite ca odata au facut parte si au ajutat si ei la construirea acestei trupe :X

     O noua membra a familie care urmeaza sa descopere aceasta lume este “prospatura” Shorty :)

Anul 2011

     Anul in care ne-am imprietenit si am colaborat cu trupa Extazy, formand tot odata si trupa Glam-X-Tazy. A fost o adevarata nebunie sa fie 16 oameni pe scena si toti avand aceeasi pasiune,dansul. A fost un an foarte reusit cu multe proiecte impreuna!

 • Concursul "Taramul Copilariei" - Locul 1
 • Invitati speciali Glam-X-tazy la Miss Dorohoi 
 • Miss Preuniversitaria
 • Cupa Dansului - editia 1 "Sport Dance" - Locul 1
 • Invitati speciali in Club Babylon Suceava
 • Participarea la un spot publicitar pentru un concurs de dans de pe Tele'M
 • Toamna Bobocilor
 • Balul Bobocilor - Liceul Regina Maria Dorohoi 
 • Concurs "City Jam" Suceava

     Din pacate nu am reusit sa ne calificam printre primele 3 locuri ca au fost scoli puternice de dans si au meritat...dar vom face tot posibilul si la anul vom veni cu rezultate mai bune.

     In schimb, coregraful trupei, Ragazzo, s-a calificat printre primele 4 locuri din cei 30 de participanti la sectiunea 1 vs 1! Suntem foarte mandrii de el.

Anul 2012

 • Miss Preuniversitaria , editia a XX-a
 • DanceStar World Tour Bucharest 2012 - ESDU (European Dance Union)

 

Locul 3 
+ Certificatul de participare in Porec,Croatia :D


 • Miss Smart & Right! @ Club Fun City
 • Workshop with Vica de la "Dansez pentru tine"!
 • Contest "City Jam International" & Workshop with Buddha Stretch

 

     Au fost trupe puternice din tara, scoli de dans cu ani vechime si totusi am reusit sa fim printre primele 5 trupe care s-au clasat pentru etapa finala. Suntem foarte bucurosi de performanta reusita la acest concurs si inca un motiv de bucurie a fost acela de a dansa alaturi de Buddha Stretch, primul coregraf de Hip Hop din lume.

    A fost o zi minunata si de neuitat.


 • Happy AVON Day, aniversare 15 ani! ...with Hi-Q
 • Spectacol incendiar oferit de Mateo @ Stauceni
 • Miss Anotimpuri - Powered by Tele'M Botosani
 • Alex Velea @ Casa Lux (am fost invitati speciali, am dansat in deschidere)
 • Invitati speciali la Vibes Club Dorohoi & Liceu Tehnologic Bucecea

 • Toamna Bobocilor

Anul 2013

 • Workshop with Paul Gheorghe & DAX!
 • Romania Danseaza @ Kentaurus (Studiourile Antenei 1) Bucuresti

    Antena 1 va prezenta PRIMUL show tv bazat exclusiv pe dans: “Got to Dance – Romania Danseaza!” .

    Vrem sa va spunem ca suntem tare bucurosi ca am trecut de preslectiile care au fost la Iasi si ca am fost chemati la Bucuresti, la filmari si ne bucuram enorm ca am ajuns pana acolo si am dansat pe o scena atat de superba. A fost o experienta de neuitat pe care speram sa o repetam si la anul si cu mai multe reusite.

 • Organizatorii celui mai mare Harlem Shake din oras!

      Cand auzim cuvantul GLAMOUR mereu o parte din noi tresare pentru ca Glamour a insemnat si inseamna o frantura din copilarie si totodata adolescenta noastra.

       Tinem si acum minte prima noastra reprezentantie pe scena cand totul era un necunoscut pentru noi: publicul, luminile, aplauzele si nu in ultimul rand emotiile si senzatiile care le ai cand arati lumii ceea ce iti place.

      

      Cu timpul am invatat ce inseamna sa muncesti alaturi de Glamour ,sa iubesti dansul Glamour si nu in ultimul rand membrii trupei Glamour care au fost si sunt niste persoane care stiu sa se distreze , sa se ajute mereu reciproc, sa iti deseneze un zambet pe fata cand ceva nu merge bine, sa munceasca si sa culeaga in final roadele efortului depus. 

 

      Pentru noi trupa inseamna nu doar acele ore in care faceam repetitii (intr-o sala unde nu incapeau decat maxim 4 suflete…sau pe o scena unde nu dovedeam sa ne facem loc….sau intr-o sala unde doar lumina zilei si a lunii ne mai lumineaza ;)) ) sau in care mergeam la spectacole; pentru noi trupa inseamna sa fim together in orice clipa .

      Fiecare isi doreste sa aiba un viitor Glamour, o cariera Glamour si sa fie mereu Glamour :X

      Si asa cum am mai spus istoria inca se scrie si niciodata sa nu uitam:

BE LIKE US …BE GLAMOUR IN EVERY MOMENT OF YOUR LIFE!

          Daca vreti sa ne transmiteti ceva in legatura cu istoria noastra , sau vreti sa vorbim mai multe, sa povestim, va invitam pe pagina anterioara ca aici comentariile le-am blocat!

          Meet you there !

P.S.  Multumim din suflet celor 2 membre (Madalina si Denissa) pentru "mica"povestioara de mai sus...